anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

SONY KD-65XH9005 - 'Ziarnisty' obraz 4K

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
Flowcat
Poszukiwacz

SONY KD-65XH9005 - 'Ziarnisty' obraz 4K

Witam serdecznie, mój telewizor wyświetla 'ziarnisty' lub 'śnieżny' obraz za każdym razem gdy chce wyświetlić jakość 4K. Szczególnie widoczny jest gdy włączam HDR, ale i bez niego jest to bardzo mocno widoczne. Testowałem na konsoli ps5 a także z poziomu android TV. Najlepiej widać to na przykładzie netflixa - serial włączany w 4K ma ten problem, serial włączany w full HD już nie. Niestety, ten problem pojawia się także w grach na ps5  co jest dla mnie absolutnie nie do przyjęcia, z racji tego że do korzystania z tej konsoli kupiłem TV. Telewizor posiadam od 3 dni, przetestowałem wszystkie możliwe ustawienia obrazu, żaden z nich nie był w stanie wyeliminować, a nawet zamaskować problemu. Niestety nie znalazłem w internecie żadnego rozwiązania, więc spodziewam się że posiadam wadliwy egzemplarz. Dołączam filmy przedstawiające problem, z racji tego iż na nagranym filmiku może być to słabo widoczne dołączam również zdjęcie z internetu, które przedstawia identyczny problem. Film można zobaczyć tutaj -  https://imgur.com/Af8rAcb grainy.jpeg

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
AND.N_11
Użytkownik

Wyłączenie realizmu nie daje zbyt wiele, może odrobinę mniejsza ta ziarnistość. Jak pisałem (i Bobrow także) ta ziarnistość występuje w starszych filmach 4K. W nowszych tego nie ma.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
Bobrow
Użytkownik

Witaj,

u mnie ten sam problem na 65XH9505 tj ziarnistość obrazu.

Nie "gram" więc nie wiem jak jest na PS -ale zauważyłem ,że jest przede wszystkim problem na starych filmach w 4K (netflix).

Zauważyłem także,że jedne nowe filmy na netflixie  są naprawdę super, inne kiszka (szczególnie w ciemnych scenach).Podobnie na kanale 40 Canal+...też są czasem starocie w 4K...

Syn ma Samsunga 4K i porównywałem te same fragmenty danego filmu-Sony ma po prostu lepszy kontrast i ziarnistość jest bardziej widoczna (bardziej matowy obraz w Samsungu).

Generalnie filmy sprzed 10-15 lat w 4K ,to naprawdę przesada...

Nie wiem czy Ci będzie raźniej , ale u mnie jest to samo...

Pzdr 

profile.country.PL.title
Juzeg76
Użytkownik

Witam ,mam xh9005 55 cali i również to zauważyłem .Włączyłem z ciekawości to co dałeś w filmie,  Breakng Bad również jest o wiele bardziej ziarnisty niz na Samsung q70r , sceny nocne czy ciemne również lepiej wypadają na Samsungu ,obraz poprostu jest czystszy .Nawet jak w Sony wejdę w home to tło lanczera androida też są jakieś takie nieczyste...Jednak wolę obraz z Samsunga. Na sonym chyba tylko lepiej dema 4k z YT..

profile.country.PL.title
AND.N_11
Użytkownik

Mam xf9005 i jest to samo. W nowszych filmach 4K już nie ma tego efektu (tak całkiem przykładowo w serialu Ania nie Anna). Może (zgaduję tylko) te starsze produkcje w rzeczywistości nie były nagrywane w rozdzielczości 4K, a jedynie są jakoś sztucznie "przerobione" stąd ta ziarnistość.

profile.country.PL.title
xmalekox
Poszukiwacz

Spróbuję strzelać: wyłącz tworzenie realizmu. U mnie to dawało podobne zakłócenia (ale jednak inne, jakoś szalona ostrość i grubość liter itp). Jednak generalnie tworzenie realizmu polecam, bo zwykle pomaga (bardziej niż większa ostrość).

profile.country.PL.title
AND.N_11
Użytkownik

Wyłączenie realizmu nie daje zbyt wiele, może odrobinę mniejsza ta ziarnistość. Jak pisałem (i Bobrow także) ta ziarnistość występuje w starszych filmach 4K. W nowszych tego nie ma.

profile.country.PL.title
Flowcat
Poszukiwacz

Jestem laikiem w temacie i dopiero po napisaniu posta odkryłem czym tak naprawdę jest ziarno filmowe - jeśli chodzi o konsole przez moment myślałem że tak jest gdy grę próbuję włączyć w 4K ale okazało się że zwyczajnie sama gra ma pasek ziarna filmowego :tongue: zmniejszając na zero efekt zniknął. Jeśli chodzi o netflix to już oczywiście zależy od serialu, po prostu akurat włączałem te seriale 4K które miały ziarno i te w full HD które owego ziarna nie miały - czysty przypadek :D. Wygląda na to że telewizor działa dobrze, na określone seriale nic się nie poradzi, jedynie zmiana kontrastu może jakkolwiek pomagać przy tym efekcie ale nigdy go nie zniweluje. Temat do zamknięcia :slight_smile:

profile.country.PL.title
Bobrow
Użytkownik

Dodam jeszcze tylko ,że wg mnie należy wyłączyć dwie funkcje poprawy obrazu :

redukcja losowych zakłóceń oraz cyfrowa redukcja zakłóceń.

W/w funkcje niekiedy wręcz się "rozjeżdżają" się-obraz  potrafi się "ciąć" i pojawiają się czarne elementy (chyba artefakty ,z archeologii...).

Temat znany także w innych TV-w moim starym 10 letnim 100Hz Philipsie te redukcje szumów identycznie nie działały...

Z innej strony-cudów nie ma , jak jest słaba jakość obrazu to nie wiele z tym zrobimy.Ja przełączam wtedy na coś innego, albo staram się obejrzeć to samo -ale na innym kanale przy innej okazji...

Upłynniacze ruchu polecam na 1-czyli sztuczne prawie 100Hz...

Pzdr