anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

X90J uruchamia się na czuwaniu ,w tle.

profile.country.PL.title
MillerekTA
Poszukiwacz

X90J uruchamia się na czuwaniu ,w tle.

Witam, mój nowo kupiony Sony Bravia 55X90J, w trybie czuwania włącza się samoczynnie. Włączanie objawia się uruchomieniem wszystkich gniazd USB, gniazda podczerwieni (świeci się na czerwono) i chyba uruchamia gniazda HDMI.

To nie jest tak że TV włącza się sam i wyświetla obraz czy wydaje jakieś dźwięki czy programy. 

On uaktywnia się w tle, na czuwaniu i tak pozostaje. 

Próbowałem wszystkich ustawień, TV jest ustawiony tak że nie ma na nic zgody, wszystkie aplikacje które nie są mi potrzebne są wyłączone. Apki które pozostały w ilości kilku sztuk, mają wyłączone wszelkie akceptacje, powiadomienia dostęp itp. 

Wszelkie ustawienia jak aktualizacje oprogramowania TV, zegarka, czy mikrofon są wyłączone. Jakiekolwiek wysyłanie danych diagnostycznych z do Sony czy z pozostałych aplikacji są wyłączone. TV ma wyłączone WiFi, podłączony jest po Ethernet kabelkiem do UPC Compal. 

Próbowałem nawet odłączenie całkowite wszelkich przewodów HDMI i połączeń WiFi czy ethernet, zostawiając tylko przewód zasilania, nie pomaga. 

TV ma konfigurację jako Google TV, nie próbowałem uruchomienia go jako zwykły odbiornik TV bez konta Google, ponieważ wtedy nie działa Netflix. 

Samoczynne włączanie objawia się konsumpcją Energi z sieci w ilości około 35W. 

Gdy uruchamia się sam w tle, pobiera energię z sieci 230V na którą niechętnie się godzę, ponieważ tv jak złodziej pobiera energię elektryczną w ilości przekraczającej tryb Standby. 

Nie godziłem się i nie zostałem poinformowany że pobieranie Energi w momencie nieużywania TV będzie na tak wysokim poziomie. 

Uruchomienie w tle trwa różnie. Od 5 minut do kilku godzin łącznie na dobę. Włączanie się pojawia się o każdej porze dnia, w nocy również. 

Przewertowałem wszystkie ustawienia, wyłączyłem co się da bądź co mogłoby mieć związek z włączaniem się automatycznym w tle, przypomnę że wyświetlacz niczego nie wyświetla, nic nie wskazuje na to aby w jakikolwiek sposób było widoczne to włączenie się w tle (poza miernikiem emergi i uruchomienie się gniazd USB czy gniazda światłowodowego połączenia dźwięku)

Wpięty mam miernik Energi, widzę dokładnie na ile czasu i o której godzinie włącza się i pobiera 35W Energi z sieci. 

Tygodniowo wychodzi około 190Wh, to sporo jak na pobór prądu wtedy gdy TV nikt nie włącza aby coś obejrzeć. 

Dodam jeszcze, że TV kupiłem około dwa tygodnie temu, dostał już dwie aktualizacje, i ten ów problem jest od początku posiadania tego TV. 

 

Proszę o pomoc jak temu zaradzić. 

 

 

17 ODPOW. 17
profile.country.PL.title
Barbara_K
Moderator

Cześć, przekazuję odpowiedź od supportu:

 

Po dokładnej weryfikacji zgłoszenia i sprawdzeniu w centrali Sony jego zasadności pragnę potwierdzić, że informacje o poborze prądu przez TV X90J w trybie czuwania są podane poprawnie na stronie sony.pl. Pomiary tak małych mocy przy poborze prądu przemiennego o wartości skutecznej napięcia jest bardzo trudny ze względu na wiele dodatkowych czynników mogących zakłócać wynik pomiaru i wymaga zastosowania specjalistycznego oprzyrządowania. Dodatkowo charakter poboru prądu przez impulsowe układy zasilające nowoczesnego typu, jakie są zastosowane w TV SONY BRAVIA, powoduje, że do poprawnego i rzetelnego pomiaru poboru mocy należy uwzględnić czynniki i zjawiska charakterystyczne dla tego typu układów zasilających. Powyżej wymienione cechy dyskwalifikują popularne mierniki dostępne powszechnie na naszym rynku jako odpowiednie do wykonywania tego typu pomiaru. Przykładowy miernik używany przez fabryki Sony do pomiaru poboru mocy w trybie czuwania to miernik Yokogawa, model: WT210, którego koszt to min. ok. 2500 USD. Z racji wysokiej ceny takiego urządzenia oraz znikomej przydatności w codziennej praktyce serwisowej nie jest on przyrządem wymaganym jako wyposażenie Autoryzowanych Centrów Serwisowych Sony. Sony Corporation, jako ogólnoświatowy producent sprzętu elektroniki konsumenckiej zawsze publikuje prawdziwe informacje na temat poboru prądu oraz innych paramentów technicznych swoich urządzeń, oparte o pomiary fabryczne, wykonane zgodne z obowiązującą sztuką inżynieryjną oraz potwierdzone uzyskaniem certyfikatów zgodności z różnorodnymi międzynarodowymi normami wymaganymi przez rynek Unii Europejskiej.

profile.country.PL.title
Gregory58
Użytkownik

Bardzo ciekawa odpowiedź, ma na celu zniechęcenie do dalszego drążenia tematu.

Warto by było sprawdzić na innych telewizorach od różnych producentów czy to co podaje instrukcja odnośnie zużycia energii pokrywa się z tym co jest w rzeczywistości. Mam drugi tv w miarę  nowy z tego roku (LED LG) i sam chętnie to zweryfikuję. Układy zasilania o których mowa konstrukcyjnie są takie same w większości sprzętów tv.

Polecam abyście przeprowadzili weryfikację porównawczą i opisali to w tym wątku.

 

profile.country.PL.title
bimbalski
Poszukiwacz

Też miałem zapytać jak to jest u innych producentów w nowoczesnych TV.
Jeszcze jedna uwaga:Wyliczenie rocznego zużycia energii przez telewizor Sony jest opisane tutaj: https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00114186

 

Roczne zużycie energii jest oparte na założeniu, że telewizor pracuje przez 4 godziny dziennie przez 365 dni w roku - w moim przypadku (XR-55X94J) wynosi ono 101 kWh/1000h. To jest w miarę jasne. Idąc dalej tym tokiem rozumowania i przyjmując, że przez pozostałe 20 godzin dziennie telewizor jest wyłączony to JAKIE JEST ZUŻYCIE ENERGII ROCZNIE w czasie tych 20h*365d. Bo zakładając że byłoby to rzeczone 0,5W * 20 godzin dziennie * 365 dni = 3,65 kWh rocznie. Ale biorąc pod uwagę cykliczne wybudzenia może to być wielokrotnie więcej. Bardzo mnie interesuje stanowisko Sony w tej sprawie choć można z góry wyobrazić sobie odpowiedź 😉

profile.country.PL.title
MillerekTA
Poszukiwacz

Zaznaczam że odpowiedź technika z serwisu mocno odbiegła od sprawy w temacie który założyłem. 

 

Przypominam że chodzi o smoczynne włączanie się telewizora w trybie Standby który objawia się konsumpcją energi na poziomie 25 czy jak u mnie 35W. Dodatkowo, matryca nie jest wtedy włączona, nic nie w oświetla i nie ma żadnego dźwięku.

Widoczne to jest na tylnym panelu telewizora gdzie w każdym gnieździe USB pojawia się napięcie jak również podświetla się gniazdo optyczne.

 

Serwis odpisał łaskawie regułkę w której opisuje urządzenie do pomiaru energi elektrycznej na przykładzie urządzenia za 2500USD którego  je mają. Pomijam inne totalne bzdury jak temat zastosowanych podzespołów w telewizorze które wzbudzają i zaburzają pomiar pobieranego prądu.

 

Pan z serwisu, bądź pani Agnieszka wkleiła laicką regułkę w kierunku na odwal się bo urządzenie Sony jest zgodne z założeniem producenta. 

 

Jeśli producent zakłada konsumpcję energi elektrycznej 25-35W podczas samoczynnego wzbudzenia się na Standby, i to w chwili w której nie użytkujemy telewizora, to ciekawe kto pokrywa koszty energi.

 

Czy ja muszę mieć specjalistyczny licznik energi elektrycznej adekwatny do technologi Sony? Mam licznik jak każdy odbiorca prądu na świecie który ewidentnie dolicza mi dodatkowe koszty w nocy za  telewizor którego nie oglądam?

Działanie w tle jest uwzględnione na rachunku i to nie jest 0.5W!

Sony mi za to nie zapłaci. 

 

 

profile.country.PL.title
Elkomino
Poszukiwacz

Mam Sony XRA80J kupiony w 2022r. I ten sam problem. U mnie w końcu pomogła dezaktywacja aplikacji interaktywnych (ustawienia/preferencje/aplikacja interaktywna/wyłącz).

Wiąże się to oczywiście z niemożnością korzystania z usług HbbTV, ale coś za coś.

profile.country.PL.title
niunianiunia
Użytkownik

Dokładnie mam to samo od jakiegoś czasu, ale na obecną chwilę to się uspokoiło.

 

profile.country.PL.title
kurtion
Użytkownik

Wszystkie TV SONY włączają się na styndby co jakiś czas, słychać charakterystycznie pyknięcie przekaźnika. Problem ten występuje od co najmniej 2014 roku. Wyłączenie aktualizacji przewodnika pomaga. W LG tv po wciśnięciu power od razu przechodzi do styndby, W SONY przez 10-20 minut zasilane są porty USB, HDMI i inne i tak jest od wielu lat. Dodatkowo co kilka godzin następuję wybudzenie i TV pobiera na pewno więcej niż 0,5 W w tym czasie gdy dokonuje aktualizacji itp. Dodatkowo w trybie styndby dochodzi do ponownego uruchomienia systemu Android i po uruchomieniu TV pobiera więcej energii przez około 20 minut po czym przechodzi do głębokiego uśpienia.

profile.country.PL.title
Darcus11
Użytkownik

"Samoczynne włączanie objawia się konsumpcją Energi z sieci w ilości około 35W"

Zgadza się , ale dodatkowo  u mnie telewizor wybudza tuner satelitarny po hdmi

który był wyłączony na głębokie czuwanie i przez to też pobiera zbędnie energię.

Problem ten dotyczy też innych urządzeń  np. TV A95K i YAMAHA RX-A4A, samoistne włączanie