anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Nowy TV Sony XR-55X94J i pęknięta matryca

profile.country.PL.title
kamilf398
Poszukiwacz

Nowy TV Sony XR-55X94J i pęknięta matryca

Witam

Czy możecie mi doradzić co mam zrobić ? Kupiłem nowy TV Sony XR-55X94J przez internet w Sony Center SC Elektronics Łódź 20 grudnia tego roku. Wczoraj po 13 stej przywiózł mi go kurier DPD odbierała go moja małżonka. Kurier zaznaczył że opakowanie nie jest uszkodzone i tak na pierwszy rzut oka było całe z każdej strony. Zamknięte ono było dwoma białymi opaskami z opasarki. W Sony Center Łódź TV nie było otwierane opakowanie i nie sprawdzony TV czy działa prawidłowo. Po otwarciu pudełka z godnie z rysunkiem na górnej powierzchni opakowania i wyjęciu instrukcji jak wyjąć TV z kartonu przystąpiłem do jego wyjęcia razem z pomocą małżonki. TV przenieśliśmy we dwoje bezpiecznie tak jak instrukcja nakazuje. Podpiełem obie nóżki i TV postawiliśmy na stolik rtv. Ekran był cały czas zasłonięta oryginalnym zabezpieczeniem folia miękka i przekładka kartonowa. Po zdjęciu tego zabezpieczenia okazało się że ekran jest uszkodzony popękany na całej szerokości w górnej jego części tzw pajączek. Opakowanie całe, profile styropianowe zabezpieczające TV też nie uszkodzone, przekładka zabezpieczającą z folią na matrycy też cała brak oznak uszkodzenia a matryca pęknięta. Jestem w szoku TV za ponad 4000 zł i taki bubel mi się trafił. Odrazu zgłosiłem to do sklepu w którym go kupiłem Sony Center i wysłałem im zdjęcia uszkodzonego ekranu i opakowania. Za ich poleceniem wysłałem protokół szkody do firmy kurierskiej DPD. Dziś zadzwonił do mnie pracownik tego sklepu i wypytywał mnie jak go wyciągałem z kartonu i przenosiłem oraz kiedy zauważyłem że ekran jest uszkodzony. Zasugerował że jest on dobrze zabezpieczony w tym kartonie z tymi profilami styropianowymi i przy braku uszkodzonego kartonu nie możliwe jest takie uszkodzenie ekranu. Myślę że zwalą winę na mnie i moją małżonkę że przy wyciąganiu TV uszkodziśmy ekran. Mają po świętach wysłać do mnie kuriera i odebrać TV, chcą zrobić mu ekspertyzę jak doszło do uszkodzenia matrycy. I teraz nie wiem czy oddać im TV czy co innego mam zrobić ? Proszę o poradę. 

46 ODPOW. 46
profile.country.PL.title
Herflik
Poszukiwacz

Miałem identyczną historię jakieś 3 lata temu, ale z amplitunerem Yamahy za 3k PLN.

 

Karton nienaruszony, styropiany w środku też całe, a jeden róg metalowej obudowy jakby strzała dostał i był do wewnątrz wgnieciony, na szczęście od środka było tam dużo wolnej przestrzeni także nic poza obudową nie ucierpiało. W środku latał plastikowy kawałek 1x2 cm plastikowej ramki stabilizujący tą metalową obudowę.

 

Po kontakcie ze sprzedawcą, przesłaniu mu zdjęć opakowania i całej reszty zgodził się na odesłanie sprzętu do niego. On wysłał to do serwisu Yamahy i tam ekspertyzę zrobili - musiało to tak z fabryki wyjechać bo zewnętrzna część ramki plastikowej była cała i nienaruszona, a ten kawałek plastiku co w środku latał był jakby od środka odłamany. Serwis zgodził się na wymianę metalowej obudowy, ale musieli ją ściągać od producenta aż i trwało by to co najmniej 2-3 tygodnie. W związku z tym dogadałem się ze sprzedawcą, że w takim przypadku chciałbym zwrócić towar (notabene powołałem się na 14-dniowy zwrot). On już tam z serwisem sobie będzie załatwiał i dostanie naprawiony sprzęt, a ja kupiłem drugi egzemplarz w innym sklepie bo już ich nie miał w sprzedaży.

 

Także najlepsza droga to kwestia dogadania się ze sprzedawcą, a czy to będzie miło i przyjemnie czy poprzez np. rzecznika praw konsumenta to już sprawa drugorzędna. Poza tym istnieją jeszcze takie instytucje, które mogą pomóc jak:

 

- Konsumenckie Centrum E-porad (chyba najbardziej pomocni z mojego doświadczenia)

- Platforma ODR od UOKIK

- Federacja Konsumentów

- Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów

- Regionalne Ośrodki Konsumenckie

- Inspekcja Handlowa (tutaj już spory konsumenckie)

 

Nie bać się i walczyć o swoje. Powodzenia!

profile.country.PL.title
kamilf398
Poszukiwacz

Mój sprzedawca Sony Centre sklep internetowy z Łodzi odrazu jak im odesłałem TV stwierdzili że uszkodzenie matrycy nie mogło się zdarzyć przy transporcie do mnie bo styropiany całe i opakowanie, zwalili winę na mnie że to jak ja rozpakowałem TV to musiał się uszkodzić. Jak może sklep renomowanej marki Sony tak postąpić z klientem i posądzać o uszkodzenie matrycy. Sklep Sony Centre poprostu mnie olał zamiast pomóc i wystąpić z reklamacją do firmy kurierskiej DPD. Kazali mi sami reklamować uszkodzony TV w firmie kurierskiej DPD, także od 3 stycznia czekam na decyzję DPD. Mają na rozpatrzenie mojej reklamacji 30 dni. Napewno tak tego nie zostawię bo wiem że ja tej matrycy nie uszkodziłem przy rozpakowaniu TV, możliwe że taki z fabryki TV przyjechał lub kurierzy w transporcie uszkodzili. 

profile.country.PL.title
Herflik
Poszukiwacz

Na początek skonsultuj się mimo wszystko z Konsumenckim Centrum E-porad lub z którymś oddziałem Federacji Konsumentów (możesz spokojnie pisać do kilku naraz) w tej sprawie. Podsuną pomysł z której strony to ugryźć i w razie czego pomogą z pismami ewentualnymi.

 

Ja osobiście na Twoim miejscu od samego początku próbowałbym korzystać z rękojmi (na wady wykryte w ciągu pierwszego roku użytkowania to sprzedający musi udowodnić, że ma rację, a nie Ty że go nie uszkodziłeś przy rozpakowywaniu), w razie niepowodzenia możesz się odwołać od odmownej decyzji. A potem to już spór konsumencki i/lub sąd.

profile.country.PL.title
kamilf398
Poszukiwacz

Witam wszystkich zainteresowanych moim problemem. Po 35 dniach frustacji i stresu po nie udanym zakupie TV Sony Xr-55x94j w Sony Centre sklep internetowy ( SC Electronics z Łodzi - Sol Pol to ten sam sklep) sukces. Firma kurierska DPD po rozpatrzeniu mojego prokokołu szkody uznała moją reklamację i ubezpieczyciel ich wypłacił mi pełną sumę za uszkodzony TV. Przesztrzegam wszystkich przed kupnem czegokolwiek w Sony Centre sklep internetowy, lepiej kupić coś u konkurencji która też ma produkty Sony. A firmie Sony jeżeli zależy jej na dobrej renomie wśród klientów to weryfikację takich pseudo sklepów reklamujących się autoryzacją Sony.

profile.country.PL.title
beniuasia0
Użytkownik

Fajnie, że sprawa skończyła się pozytywnie, gratulacje. Co teraz będzie zakupione?

profile.country.PL.title
jarek2008
Użytkownik

HEj, dobrze że kasę oddali.... a w ogóle, ja to odradzam już sony, ZERO zainteresowania klientem. Jak widać kasa wpłynęła i spadaj.... 

profile.country.PL.title
kamilf398
Poszukiwacz

Witam

Zakupiłem Sony XR-55X93J ze sklepu internetowego Media Ekspert z opcją dostawy do domu i rozpakowaniem. Przywiozła mi ten TV firma kurierska Zadbano. Polecam tą firmę już kiedyś przywieźli mi meble. Także cieszę się nowym zakupem razem z rodziną.